Zgodnie z dyrektywą, pracownicy będą mieli między innymi prawo do występowania o informacje na temat swojego indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzeń dla ich grup zawodowych, w podziale na płeć.
Te informacje powinny obejmować pracowników wykonujących tę samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Pracownicy będą mieli prawo do uzyskania powyższych informacji na piśmie, co zapewni transparentność i umożliwi monitorowanie przestrzegania zasady równości wynagrodzeń.
Na pracodawcy natomiast będą spoczywały w szczególności obowiązki sprawozdawcze. Pracodawca powinien sporządzić sprawozdanie zawierające m.in. wymiar luki płacowej ze względu na płeć, wymiar luki płacowej ze względu na płeć w formie składników uzupełniających lub zmiennych, wymiar luki płacowej ze względu na płeć w formie składników uzupełniających lub zmiennych. Obowiązki sprawozdawcze będą obowiązani sprawować pracodawcy zatrudniający określoną ilość pracowników w następujących przedziałach:
- ≥ 250 - po raz pierwszy do dnia 7 czerwca 2027 r., a następnie co roku
- 250 < > 150 - po raz pierwszy do dnia 7 czerwca 2027 r., a następnie co 3 lata
- 149 < > 100 - po raz pierwszy do dnia 7 czerwca 2031 r.
- < 100 - mogą spełniać obowiązki sprawozdawcze dobrowolnie, przy czym w ramach prawa krajowego można wymagać od pracodawców zatrudniających mniej niż 100 pracowników przekazywania informacji na temat wynagrodzenia. Nie ma jeszcze informacji, w jaki sposób kwestia ta zostanie rozwiązana w polskim porządku prawnym.