Czym jest system Pay&Refund?
Od początku 2022 r. obowiązkowe pobranie podatku u źródła zgodnie z ustawową stawką (20% lub 19%) dotyczy płatności, które łącznie spełniają poniższe warunki:
- Należność dotyczy wypłaty z tytułu odsetek, należności licencyjnych lub dywidend;
- Płatność jest dokonywana na rzecz podmiotu powiązanego, nie będącego polskim rezydentem podatkowym;
- Płatność na rzecz tego samego podmiotu przekracza łącznie kwotę 2 000 000 PLN w roku podatkowym.
W konsekwencji nowe przepisy są odczuwane przez praktycznie każdy podmiot z kapitałem zagranicznym.
Następnie, jeżeli należność spełniała warunki do zastosowania niższej stawki podatku lub zwolnienia (wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania), płatnik ma prawo wystąpić o zwrot różnicy nadpłaconego podatku, dołączając do wniosku obszerną dokumentację potwierdzającą prawo do zastosowania preferencji. Postępowanie standardowo trwa do 6 miesięcy i może zostać wydłużone przez Urząd Skarbowy. Podczas jego trwania administracja skarbowa może wezwać do dostarczenia wyjaśnień oraz dodatkowych dokumentów, a także zweryfikować dane wskazane we wniosku w ramach kontroli skarbowej. Powyższe czyni uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku procesem nie tylko angażującym czas oraz zasoby ludzkie, ale przede wszystkim mającym wpływ na płynność finansową podmiotu.
Aby bezpiecznie zrezygnować ze stosowania systemu Pay&Refund niezbędne jest otrzymanie opinii o stosowaniu preferencji. Pobierz poniższą broszurę i sprawdź, jakie korzyści daje uzyskanie opinii.