Warunki zastosowania do ulgi na innowacyjnych pracowników
Podstawowym krokiem, który należy spełnić aby móc zastosować ulgę na innowacyjnych pracowników jest sporządzenie kalkulacji ulgi B+R za 2022 r. Jeżeli w wyniku tych wyliczeń okaże się, że ulga B+R nie może być skonsumowana w części lub w całości, można ją nadal wykorzystać w formie ulgi na innowacyjnych pracowników poprzez pomniejszanie ich zaliczek PIT. Do rozliczenia tej dodatkowej ulgi można więc skorzystać z ewidencji prowadzonej na potrzeby ulgi B+R. Warto przy tym pamiętać, że w związku ze zmianami wprowadzonymi od 2022 r. w ramach ulgi B+R możliwe jest odliczenie aż 200% kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń.
Ulga na innowacyjnych pracowników jest dedykowana przedsiębiorcom, którzy ponieśli stratę w roku podatkowym lub nie osiągnęli wystarczającej wysokości dochodu umożliwiającej odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R, czyli w uproszczeniu – ulga na innowacyjnych pracowników obowiązuje wtedy, gdy nie przysługuje ulga B+R.
Jakie możliwości daje ulga na innowacyjnych pracowników?
Podatnik ma możliwość odliczenia kwoty niewykorzystanej ulgi B+R od zaliczek na podatek dochodowy odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace B+R. Odliczeniu podlega wtedy iloczyn wartości nieodliczonej przez podatnika ulgi B+R oraz jego stawki podatkowej. Ulga dotyczy wynagrodzeń tylko tych pracowników, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej wynosi co najmniej 50% ogólnego czasu pracy.
Podatnik może odliczyć ulgę na innowacyjnych pracowników, począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym złożył swoje roczne zeznanie podatkowe. Odliczenie stosuje się jedynie do końca roku podatkowego, w którym złożył to zeznanie. Preferencja będzie zatem dawała realny efekt jedynie przez kilka miesięcy bieżącego roku. O jej zastosowaniu urząd skarbowy dowie się z PIT-4R, który będzie złożony dopiero w styczniu kolejnego roku. Możliwe jednak, że urzędy będą się wcześniej kontaktować z podatnikami, żeby spytać, jaki jest powód braku zaliczek na PIT.
Nowa preferencja umożliwia przedsiębiorcom przede wszystkim zmniejszenie kwoty zaliczeń na podatek dochodowy, wynikających z wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w działalność B+R. W efekcie wykorzystanie ulgi na innowacyjnych pracowników stanowi realną oszczędność podatkową przedsiębiorcy, a co za tym idzie, wpłynie pozytywnie na płynność finansową przedsiębiorstwa.