Ciekawe jest również to, że liczba restrukturyzacji wzrosła o 55% w porównaniu do III kwartału 2022 roku. To sygnalizuje, że przedsiębiorstwa coraz chętniej sięgają po procedury restrukturyzacyjne jako sposób na przezwyciężenie trudności finansowych. Jednakże, mimo wzrostu w porównaniu do poprzedniego roku, odnotowano spadek o 4% w porównaniu do rekordowego II kwartału 2023 roku.
Warto zwrócić uwagę na kluczową datę jaką jest 1 lipca br., kiedy to odwołano stan zagrożenia epidemicznego, a jednocześnie zakończono moratorium upadłościowe wprowadzone w trakcie pandemii COVID-19. Przed 1 lipca członkowie zarządu nie byli narażeni na żadne kary związane ze spóźnieniem w złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Jednak od tej daty, zgodnie z artykułem 21 ust. 1 prawa upadłościowego, wymaga się od dłużnika, aby nie później niż w ciągu trzydziestu dni od wystąpienia podstaw do ogłoszenia upadłości, złożył w sądzie stosowny wniosek. W rezultacie, jeśli zgłoszenie upadłości zostanie opóźnione, członkowie zarządu mogą ponieść konsekwencje za ewentualne szkody, a zakłada się, że wysokość tych szkód odpowiada nieuregulowanej kwocie wierzytelności dłużnika.
Warto zauważyć, że mimo spadku w stosunku do poprzednich kwartałów, liczba postępowań upadłościowych wciąż utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. To może sugerować, że firmy, zamiast decydować się na restrukturyzację, bardziej skłonne są do podjęcia decyzji o upadłości. Mimo, że dane pokazują pewne wahania, istnieje nadzieja na stopniową poprawę sytuacji finansowej firm w Polsce. Dla wielu firm, obietnica szybkiego odblokowania funduszy unijnych może okazać się wybawieniem, na które od dawna czekają, a planowana zmiana w systemie obliczania składek zdrowotnych może przyczynić się do stopniowego zmniejszenia liczby restrukturyzacji i upadłości. Niemniej jednak, kluczowe będzie ścisłe monitorowanie dalszych trendów oraz dostosowywanie strategii restrukturyzacyjnych do ewoluujących warunków rynkowych. – mówi Tomasz Sadurski, partner w JP Weber, radca prawny i ekspert w zakresie doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.