W przypadku przyjęcia ustawy przez Senat, zostanie ona przekazana do podpisu Prezydentowi RP. O ostatecznym brzmieniu przepisów poinformujemy Państwa po podpisaniu ustawy przez Prezydenta RP.
Co dokładnie przewiduje ustawa?
Przepisy ustawy przewidują uznanie 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy, przy czym nie będzie to dzień objęty zakazem handlu. Dodatkowo, posłowie przegłosowali poprawkę przewidującą konieczność zapewnienia świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach publicznych „zgodnie z planem”, według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia. Z przepisów ustawy wyłączone zostały również apteki ogólnodostępne, które obowiązane są zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy.
Na co należy zwrócić uwagę?
Bez wątpienia ustawowe ustanowienie dodatkowego dnia wolnego od pracy w czasie trwania roku kalendarzowego rodzi wiele pytań, wątpliwości i problemów organizacyjnych w przedsiębiorstwach. W przypadku uchwalenia ustawy w obecnym jej brzmieniu, 12 listopada 2018 r. traktować należy jak każdy inny niepracujący dzień świąteczny, ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów dotyczących dni wolnych.
W związku z tym rekomendujemy zwrócenie szczególnej uwagi na następujące kwestie:
- Dopuszczalność pracy na zasadach przewidzianych w art. 15110 kodeksu pracy, czyli m.in. w wypadku pracy w ruchu ciągłym, przy pracy zmianowej, przy niezbędnych remontach, ochronie mienia i osób, w rolnictwie i hodowli, w gastronomii, hotelarstwie itp.
- W przypadku dopuszczenia do pracy w wypadkach przewidzianych powyżej, pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikom inny dzień wolny od pracy – w ciągu okresu rozliczeniowego.
- Zmiana grafików pracy, w miarę możliwości z tygodniowym wyprzedzeniem, z uwagi na szczególne okoliczności.
- Ponowne wyliczenie ekwiwalentu za urlop dla pracowników, którzy rozwiązali umowy o pracę po wejściu w życie przepisów ustawy.
- W wypadku terminowych zleceń - konieczność polecenia pracy w nadgodzinach z uwagi na szczególne potrzeby pracodawcy oraz przeliczenia terminów realizacji zleceń liczonych w dniach roboczych.